Плоске дзеркало. Правильне і розсіяне відбиття. Побудова зображень точки і предмета в плоскому дзеркалі

Плоским дзеркалом називають плоску поверхню, яка дзеркально відбиває світло, наприклад поверхню спокійної води, поверхня віконного скла, плоска поверхня металевого предмета та ін.

Пучок паралельних променів, падаючи на плоске дзеркало, і після відбиття залишається паралельним пучком (рис. 165). Таке відображення називається правильним, або дзеркальним.

[video_lightbox_youtube video_id=»Dmv9NrbmkM8″ width=»640″ height=»480″ auto_thumb=»1″ anchor=»click me»]

 

Пучок паралельних променів, що падають на шорстку поверхню, після відбиття не є пучком паралельних променів. Таке відображення називається розсіяним, або дифузним (рис. 166). Дифузно відбиває світло, наприклад, звичайний аркуш паперу.

image002

 

Утворення уявного зображення точки в плоскому дзеркалі

  • Нехай MN (рис. 259) — плоске дзеркало, S— світна точка, що перебуває перед дзеркалом.
  • З цієї точки промені виходять в різних напрямах: SA, SB, SC і т. д.
  • Від поверхні дзеркала ці промені відбиваються і йдуть в напрямах AD, BE, CF і т. д. розбіжним пучком.
  • Якщо такий роз­біжний пучок променів попаде в око, то нам зда­ватиметься, що ці промені виходять з точки S1, яка перебуває на перетині про­довження цих променів за дзеркалом.
  • Неважко дове­сти з рівності прямокутних трикутників SOA і S1OA, що точка О, перебуває за дзеркалом на такій же від­далі від нього, на якій точка S перебуває перед дзеркалом.
  • Дві точки S і S1 називаються симетричними відносно площини дзеркала, причому точка називається уявним зображенням світної точки S.

image004

 

Знаючи, як будується зображення світної точки, легко побудувати зображення предмета. Для цього потрібно знайти для кожної точки предмета їй симетричну щодо дзеркала. Отже, предмет і його уявне зображення симетричні щодо плоского дзеркала.

Плоскі дзеркала застосовуються в трамваях, тролейбусах, автобусах і на інших транспортних машинах, так як вони дозволяють водію спостерігати за посадкою пасажирів, а також за рухомим ззаду транспортом. Плоске дзеркало використовується в проекційних апаратах, наприклад в Епідіаскоп, за допомогою якого можна отримати збільшене зображення малюнків, схем, креслень на екрані.

Воно знаходить застосування також в перископі. Дзеркальні шкали застосовуються в гальванометрах, барометрах та інших приладах.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *